pt. Lip 17th, 2020

Szkolenia BHP i szkolenia doskonalące

Wskazówki dotyczące specyfiki szkoleń BHP oraz szkoleń doskonalących. O czym warto pamietać jeżeli chodzi o szkolenia BHP, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoleń doskonalących. Zapraszamy!

Szkolenia z zakresu BHP, jako narzędzie zarządzania bezpieczeństwem w firmie

Szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy daje podstawę do stworzenia bezpiecznego środowiska pracy. Szkolenia dostosowane do potrzeb uczestników stanowią doskonały kanał komunikacji dwukierunkowej, która jest stabilną podstawą do rozwoju kultury bezpieczeństwa w każdej firmie. W szkoleniu łatwiej jest uwzględnić potrzeby pracowników, niż to ma miejsce w przypadku planów i innych dokumentów dotyczących bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę grupę docelową pracowników i środowisko ich pracy, łatwiej zapewnimy najbardziej przydatne szkolenie. Na przykład, kiedy powstaje nowy plan awaryjny, dobrze jest zorganizować jego wdrożenie tak szybko, jak to możliwe. Jeśli w firmie zdarzają się wypadki przy pracy, warto pomyśleć o szkoleniach doskonalących dotyczących tego zagadnienia. 

Wpływ trendów na wybór szkolenia
Trendy społeczne powinny mieć jedynie niewielki wpływ na wybór szkolenia. Na przykład pracownicy mają mniejszą szansę na spotkanie z uzbrojoną osobą, niż na zmierzenie się z pożarem, nawet, jeśli nagłówki wiadomości czasami malują inny obraz. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, które dotyczą konkretnego środowiska pracy i sporządzić plan szkoleniowy w oparciu o ocenę ryzyka. 

Odpowiedni przebieg szkolenia
Przebieg szkolenia zależy od tematu, ale istnieją pewne ogólne modele. Szkoleniowiec często musi być wyspecjalizowanym ekspertem posiadającym dużą wiedzę na dany temat i potrafiącym się tą wiedzą w odpowiedni sposób podzielić. Konieczne jest przygotowanie materiałów szkoleniowych i, jeśli to możliwe, przekazanie ich z wyprzedzeniem uczestnikom szkolenia. Czas i harmonogram szkolenia powinien zostać przekazany uczestnikom z wyprzedzeniem, a uczestnictwo w nim być zapewnione. Dobrze zbudowana sesja szkoleniowa przebiega logicznie od ogólnych do bardziej szczegółowych informacji i od teorii do praktyki. Szkolenie kończy się dopiero po tym, jak wszyscy uczestnicy otrzymają odpowiedzi na wszystkie swoje pytania i wątpliwości. Aby mieć pewność, że przeprowadzone szkolenia będą oparte na solidnych podstawach, a przede wszystkim efektywne, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm przeprowadzających szkolenia z zakresu BHP. 

Kalendarz szkoleń
Coroczny kalendarz jest dobrym narzędziem do zarządzania szkoleniami. Musimy zadać sobie pewne podstawowe pytania. Jakie szkolenia musimy zorganizować, z względu na obowiązujące przepisy? Które szkolenia powinny być organizowane od czasu do czasu? Jak dostosować szkolenia do bieżącej sytuacji w firmie? Niektóre szkolenia powinny być organizowane cyklicznie, inne w razie potrzeby. Powtarzanie i stopniowe rozwijanie szkoleń umożliwia rozwój kultury bezpieczeństwa danej organizacji. Warto, zatem stworzyć sensowny i dostosowany do potrzeb plan szkoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.