pt. Lip 17th, 2020

Szkolenia BHP i szkolenia doskonalące

Wskazówki dotyczące specyfiki szkoleń BHP oraz szkoleń doskonalących. O czym warto pamietać jeżeli chodzi o szkolenia BHP, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoleń doskonalących. Zapraszamy!

Znaczenie szkoleń BHP

Pracownicy są największym kapitałem firmy. Pracodawca musi skupić się, zatem nie tylko na osiągnięciu określonych celów biznesowych, ale również wypełniać prawne i moralne obowiązki w zakresie zapewniania oraz utrzymywania bezpiecznego i zdrowego miejsca pracy. Stworzenie bezpiecznego środowiska pracy ma kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy i jest jednym z najlepszych sposobów zatrzymania personelu i zmaksymalizowania jego wydajności. Aby zapewnić wysoką produktywność pracowników, należy zadbać o ich odpowiednie przeszkolenie we wszystkich aspektach pracy, w tym również w zakresie BHP. Chociaż koszty wdrożenia praktyk bezpieczeństwa mogą wydawać się wysokie, konsekwencje zaniechania tych działań są czasami bardzo poważne. 

Dlaczego szkolenia BHP są takie ważne?
Szkolenia BHP są świetnym sposobem, aby pracownicy mogli zdobywać dodatkowe umiejętności i wiedzę oraz aby wzmocnić praktyki w zakresie jakości pracy, które spowodują zmianę zachowań w miejscu pracy. Inwestowanie w efektywne szkolenie pracowników zwiększa umiejętności, wiedzę, produktywność i morale, a także pozwala unikać niebezpiecznych incydentów w miejscu pracy.

Znaczenie szkoleń BHP dla pracodawcy
Każdy odpowiedzialny pracodawca przejawia pewien podstawowy instynktowny szacunek dla zdrowia i bezpieczeństwa swoich pracowników. Istnieje wiele innych powodów, dla których kwestie bezpieczeństwa są priorytetem. Należą do nich między innymi społeczne oczekiwania. Wydaje nam się zupełnie oczywistym fakt, że firmy ponoszą odpowiedzialność za tych, którzy dla nich pracują. 

Pracodawcy objęci są także zobowiązaniami, które nakłada na nich prawo. Ustawy i zarządzenia w zakresie BHP zawierają jasno sprecyzowane przepisy dotyczące obowiązków pracodawców, ale również pracowników, dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nie da się ukryć, że do wielu pracodawców przemawiają koszty związane z wypadkami i niebezpiecznymi sytuacjami w miejscu pracy. Wypadki i niebezpieczne zdarzenia z reguły powodują zastoje w pracy, zmniejszają produktywność, powodują konieczność wymiany personelu oraz ponoszenia kosztów przekwalifikowania. Nie bez znaczenia jest również utrata reputacji firmy. Jak wiadomo, w dzisiejszych konkurencyjnych czasach, dobry wizerunek firmy stanowi podstawę sukcesu. Pracodawcy wolą, więc zainwestować w szkolenia, aby uniknąć wspomnianych kosztów. 

Społeczne znaczenie szkoleń BHP
Zagrożenia wynikające z niestosowania zasad i przepisów BHP związane są również z pewnymi kosztami społecznymi. Należą do nich dodatkowe usługi zdrowotne, rehabilitacja, ale również utrata wykwalifikowanej siły roboczej. Koszty ponoszone przez pracowników to przede wszystkim obniżenie jakości życia w wyniku urazów i chorób w miejscu pracy oraz zmniejszenie dochodów poszkodowanych i ich rodzin.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.