pt. Lip 17th, 2020

Szkolenia BHP i szkolenia doskonalące

Wskazówki dotyczące specyfiki szkoleń BHP oraz szkoleń doskonalących. O czym warto pamietać jeżeli chodzi o szkolenia BHP, na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoleń doskonalących. Zapraszamy!

Motywacja. Podstawa sukcesu szkoleń BHP.

Wykonywanie przez dłuższy czas tych samych obowiązków w ramach jednego stanowiska pracy prowadzi do pewnego niebezpieczeństwa. Pojawia się myślenie: „Jeździłem tą drogą tyle razy, mogę to zrobić z zamkniętymi oczami” lub „Od lat robię to w ten sposób. Po co wprowadzać jakieś zmiany?”. Takie podejście jest powszechne i może wpływać również na stosunek pracowników do szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. „Przechodziłem już to szkolenie wielokrotnie. Czego jeszcze mogę się nauczyć?”. Oto trzy sposoby, aby zmienić nieco to nastawienie:

Pomóż pracownikom uporać się z ich omylnością
Lubimy myśleć o sobie, że jesteśmy nieomylni. Tymczasem, nie ma znaczenia, jak mądrzy lub doświadczeni jesteśmy. Zawsze może nam się przytrafić błąd. Popełniają je nawet najlepsi. Jako pracodawca możesz dzielić się statystykami i opowiadać o swoich własnych doświadczeniach, które pomogą pracownikom zrozumieć, jak łatwo jest popełnić prosty błąd i jak poważne mogą być tego konsekwencje. Najlepiej jednak, aby pracownicy sami doszli do takich wniosków. Nawet mistrz wagi ciężkiej nie poradzi sobie z towarem ważącym pół tony spadającym z wózka widłowego. Pracownicy muszą zdać sobie sprawę, że czas poświęcony na bezpieczne wykonywanie obowiązków nie jest czasem straconym. Nie mogą bać się konsekwencji, w momencie, gdy wykonują swoją pracę bezpieczniej, ale wolniej.

Wykorzystaj naturalną motywację
Istnieją dwa główne rodzaje motywacji. Pierwsza, zwana wewnętrzną motywacją, ma miejsce wtedy, gdy ludzie kierują się własnym interesem i wewnętrznymi potrzebami. Prawie nikt nie jest wewnętrznie zmotywowany, aby zwracać uwagę na szkolenie w zakresie bezpieczeństwa. Motywację zewnętrzną można natomiast w pracownikach budować. Sposoby mogą być różne. Już samo uświadomienie pewnych zagrożeń może działać motywująco. Wszyscy na pewno słyszeli wiele o ochronie przeciwpożarowej i zasadach bezpieczeństwa w tym zakresie. Mało, kto, jednak zdaje sobie sprawę ze skali zagrożenia, jaką niesie ze sobą ogień. Kilka przykładów spalonych obiektów, zniszczonego sprzętu, obrażeń pracowników spowodowanych pożarem w firmie będzie wystarczającą motywacją, aby z większym zaangażowaniem przystąpić do szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Drastyczny sposób? Ważne jednak, że skuteczny. 

Zbierz cały zespół pracowników
Każdy z pracowników powinien brać udział w szkoleniu. Jeśli kierownik zakładu, przełożeni zmiany, menedżerowie siedzą w pierwszym rzędzie podczas szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, to bardzo wyraźny sygnał wysłany do reszty pracowników, że szkolenie jest nie tylko obowiązkowe, ale i bardzo ważne. Pracownicy wszystkich szczebli potrzebują tego rodzaju szkoleń. Są one szczególnie istotne dla pracowników wykonujących zadania tzw. służby BHP.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.